- Postulujemy, aby więcej swobody w podejmowaniu decyzji pozostawić lekarzom, zazwyczaj doświadczonym neurologom, którzy w sposób odpowiedzialny potrafią stwierdzić, czy dane badanie można uznać za bazowe, czy też należy je powtórzyć - mów prof. dr hab. med. Alina Kułakowska, członek Zarządu Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, konsultant wojewódzki ds. neurologii w województwie podlaskim.
Więcej– Obserwujemy wielkie zainteresowanie przemysłu farmaceutycznego naszą dziedziną, gdyż to była jedna z dyscyplin, gdzie postęp był od dawna wyczekiwany – mówi prof. Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
WięcejZawieszenie pracy jednego z oddziałów neurologicznych w Bielsku-Białej, to kolejny sygnał pogarszającej się sytuacji w neurologii. Specjaliści od lat alarmują, że nie tylko czeka nas tsunami chorób neurologicznych, ale też drastyczny brak lekarzy tej specjalności. W dobie starzejącego się społeczeństwa to fatalny scenariusz. Niestety zapadalność na choroby neurologiczne rośnie też w grupie młodszych pacjentów.
WięcejPolskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje, aby neurologia została wpisana na listę dziedzin priorytetowych i stała się priorytetem zdrowotnym państwa. Rząd zadeklarował tymczasem, że priorytetami będą kardiologia i onkologia.
WięcejWprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej definicji chorób mózgu, koordynacja opieki nad pacjentami z chorobami mózgu oraz większe skoncentrowanie na profilaktyce, wczesnej diagnostyce i leczeniu chorób mózgu – to główne potrzeby polskiej neurologii i odpowiedź na rosnącą liczbę zachorowań na choroby mózgu. 22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu, który stanowi doskonałą okazję, aby zwrócić uwagę na potrzeby chorych z chorobami mózgu i potrzebne rozwiązania, które poprawią sytuację chorych i ich bliskich.
WięcejChoroby mózgu wymagają rozwiązań systemowych. Raport "Brain Plan dla Polski. Strategia dla zdrowia mózgu" jest pierwszą próbą analizy polskiego modelu opieki nad pacjentem z chorobami mózgu pod kątem społecznym, prawnym i ekonomicznym. Dokument zaprezentowano w Światowym Dniu Mózgu. Apel o wprowadzenie założeń w życie trafi na ręce ministra zdrowia.
Więcej- Konieczne jest zwiększenie nakładów na leczenie chorób mózgu, niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią prowadzenie właściwej opieki nad chorymi - mówił prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiej Rady Mózgu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego poczas konferencji w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.
WięcejOrganizacje pacjenckie, naukowcy, lekarze i prawnicy z okazji Światowego Dnia Mózgu zaprezentowali założenia Brain Planu. Zdaniem specjalistów, jeśli w polskiej ochronie zdrowia nie zostaną wprowadzone zmiany zaproponowane w dokumencie, system „utonie w lawinie chorób mózgu”. Problem w tym, że Ministerstwo Zdrowia nie dostrzega potrzeby rozmowy na ten temat.
WięcejZaburzenia psychiczne, choroba Alzheimera, migrena czy stwardnienie rozsiane to choroby, które mają wspólny mianownik. Niezależnie od przyczyn i skutków tych chorób, wszystkie dotyczą najważniejszego organu człowieka - mózgu. Mimo że mózg jest najważniejszy, to jego schorzenia nie są raczej, w polskim systemie ochrony zdrowia, traktowane priorytetowo, a powinny. Warto przypomnieć o tym właśnie dziś - 22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu.
WięcejApel na rzecz szerokiej, zinstytucjonalizowanej debaty publicznej na temat poprawy systemu opieki nad pacjentami dotkniętymi chorobami mózgu zakończonej wdrożeniem Narodowej Strategii Zdrowia Mózgu ( Narodowego Brain Planu) – wystosowali eksperci w poniedziałek do Ministra Zdrowia.
Więcej