Program lekowy dla pacjentów z SM – uchodźców wojennych z Ukrainy
Informacja Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN dotycząca możliwości leczenia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym będących uchodźcami wojennymi z Ukrainy w ramach programów lekowych B.29. oraz B.46
Інформація вСекціі Розсіяного Склерозу та Нейроімунології Польського товариства неврологів, щодо варіантів лікування хворих на РС, які є біженцями/військовими з України в рамках програм лікувальних Б.29. і Б.46
Sekcja Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego zwróciła się w dniu 04 marca 2022 r. do Dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia z zapytaniem o możliwość leczenia w ramach programów lekowych B.29 i B.46 uchodźców wojennych z Ukrainy. Poniżej odpowiedź Dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 marca 2022 r. w tej sprawie.
W odpowiedzi na korespondencję dotyczącą możliwości leczenia w ramach programów lekowych B.29. Leczenie stwardnienia rozsianego (ICD-10 G 35) oraz B.46. Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego (ICD-10 G 35) pacjentów z Ukrainy będących uchodźcami wojennymi oraz zasad kwalifikacji tych pacjentów do leczenia w ramach programów lekowych, proszę o przyjęcie następujących informacji. Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa [1] „obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, jest uprawniony do opieki medycznej udzielanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej, a także podania produktów leczniczych wydawanych świadczeniobiorcom w ramach programów polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia.” Wobec powyższego zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w ramach świadczeń udzielanych w programach lekowych i chemioterapii powinny być tożsame z warunkami przysługującymi obywatelom Polski. W przypadku programów lekowych oznacza to, iż każdy pacjent powinien spełniać kryteria kwalifikacji do programu lekowego, korzystać z leczenia zgodnie z opisanymi w programie schematami, jak również zakończyć udział w programie po zaistnieniu kryteriów wyłączenia. Zarówno dla pacjentów polskich jak i ukraińskich nie jest możliwe włączenie do programu lekowego bez spełnienia opisanych powyżej kryteriów, a kontynuacja leczenia finansowanego wcześniej z innych źródeł dopuszczalna jest wyłącznie jeżeli dany program lekowy przewiduje taką możliwość i na zasadach określonych w tym programie.
Zapisy programu B.29. pozwalają na włączenie, bez konieczności ponownej kwalifikacji, w celu zapewnienia kontynuacji terapii:
1. pacjentów uprzednio leczonych interferonem beta, peginterferonem beta-1a, octanem glatirameru, fumaranem dimetylu lub teryflunomidem w ramach innego sposobu finansowania terapii, o ile na dzień rozpoczęcia terapii spełnili stosowne kryteria kwalifikacji oraz jednocześnie nie spełniali kryteriów uniemożliwiających włączenie do programu;
2. pacjentów uprzednio leczonych przez okres min. 12 miesięcy lekiem modyfikującym przebieg choroby w ramach innego sposobu finansowania terapii, o ile na dzień rozpoczęcia terapii spełnili stosowne kryteria kwalifikacji (nie jest wymagane wystąpienie minimum 1 rzutu klinicznego albo co najmniej 1 nowe ognisko GD+ w okresie ostatnich 12 miesięcy) oraz jednocześnie nie spełniali kryteriów uniemożliwiających włączenie do programu.
W przypadku programu B.46. do programu kwalifikuje się:
1. pacjentów uprzednio leczonych natalizumabem, lub fingolimodem, lub alemtuzumabem, lub okrelizumabem, lub kladrybiną w tabletkach w ramach innego sposobu finansowania terapii, w celu zapewnienia kontynuacji terapii, o ile na dzień rozpoczęcia terapii spełnili stosowne kryteria kwalifikacji oraz nie spełniają przeciwskazań do leczenia oraz kryteriów wyłączenia i spełniają pozostałe kryteria przedłużenia leczenia.
Podstawa prawna: [1] Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. 2022 poz. 583).
W przypadku pytań dotyczących leczenia SM w Polsce możliwy kontakt mailowy z sekretariatem Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN e-mail: Kliknij, aby zobaczyć adres email lub najbliższym ośrodkiem leczenia SM w Polsce.
Якщо у вас виникли питання щодо лікування Розсіяного Склерозу у Польщі, ви можете зв’язатися з нами електронною поштою секретаріатом Секції Розсіяного Склерозу та Нейроімунології, Польського товариства неврологів e-mail: Kliknij, aby zobaczyć adres email або з найближчим центром лікування РС у Польщі.
W imieniu Sekcji SM i Neuroimmunologii PTN,
Prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa
Prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego